Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard

Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard

kr 4.499,-
inkl. Moms 
Farve: blue
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Tilgivende, legesyg og masser og svæv i powder

Shape

Bred nose og smal tail for fantastisk svæv i powder

Artikelnummer

  • 775399
  • Base

    • Sintret

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Kørestil

    • Freeride
    • All Mountain

    Kørerniveau

    • Øvede
    • Øvet

    Stivhed

    • 6

    Flex

    • Medium

    Oprindelse

    • United Arab Emirates

    Køn

    • Mænd

    Materialespecifikation

    • BComp Carbon Flax Stringer. Master Core. Biax Fiberglass. Premiu
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 142146150154158162166
    Effektiv kantlængde (cm)103.4106.8110.2113.6117120.2123.4
    Længde (cm) (cm)142146150154158162166
    Midterbredde (cm)24.825.125.425.72626.426.8
    Nose bredde (cm)28.8429.2829.7230.1630.631.1331.65
    Nose længde (cm)33.834.134.434.73535.435.8
    Personvægt (kg)41 - 6349 - 7354 - 7759 - 8267 - 9177 - 10577 - 105
    Setback (mm)20202020202020
    Sidecut radius (m)6.6/6.06.8/6.27.0/6.47.2/6.67.4/6.87.6/7.07.8/7.2
    Snowboard-bredde RegularRegularRegularRegularRegularRegularRegular
    Stance (cm)42 - 5444 - 5646 - 5846 - 5848 - 6050 - 6252 - 64
    Tail bredde (cm)27.8328.2728.7129.1629.630.1330.65
    Tail længde (cm)18.819.119.419.72020.420.8

    Produkt beskrivelse

    Creative freeride performance with an easy-going feel

    The Mind Expander 2.0 is built for riders who want to blend powder runs, side hits and creative all-mountain riding into every session. Its redesigned directional shape offers effortless float and intuitive handling, making it a great choice for exploring the mountain in your own way.

    Float, flow and all-terrain versatility
    A directional camber/rocker profile combines response and edge hold with excellent float in soft snow. The tapered shape, dual-radius sidecut and updated 3D base create smooth transitions and a surf-inspired ride feel. With a medium flex, Master Core construction and a Boomp Carbon Flax Stringer, the Mind Expander 2.0 balances stability, playfulness and control across a wide range of conditions.

    Features
    • Versatile all-mountain and freeride snowboard
    • New directional shape
    • Directional Camber / Rocker profile
    • Happy Medium flex (3/5)
    • Medium tapered shape
    • High 3D Contour Base
    • Boomp Carbon Flax Stringer
    • Sintered 8000 base

    Mere information

    Snowboards er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dit nye snowboard bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Jones Snowboards

    "Snowboarding is not my job, it's my life". Grundlæggeren af Jones Snowboard, Jeremy Jones, forklarer så meget med så få ord. Han ønsker at skabe det ultimative snowboardudstyr, som lever op til de højrest standarder og det er præcis hvad han har gjort. Virksomheder bryster sig af at give tilbage til den vilde natur og de steder, som de så afgjort påskønner gennem handlinger så som 1% For the Planet. Der er ikke noget, vi ikke elsker omkring Jeremy Jones og hans vision.