Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard

Jones Snowboards Dream Weaver 2.0 2027 Snowboard

kr 3.999,-
inkl. Moms 
Farve: white
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Den bedste flyder i powder

Shape

Bred nose og smal tail for fantastisk svæv i powder

Artikelnummer

  • 775406
  • Base

    • Sintret

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Kørestil

    • Freeride
    • All Mountain

    Kørerniveau

    • Øvede

    Stivhed

    • 4

    Flex

    • Blød

    Oprindelse

    • United Arab Emirates

    Køn

    • Kvinder

    Materialespecifikation

    • Master Core. Biax Fiberglass. Premium Topsheet. Sintered 8000 Ba
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 139142145148151154156
    Effektiv kantlængde (cm)104.5107.1109.7112.3114.9117.5119.1
    Længde (cm) (cm)139142145148151154156
    Midterbredde (cm)23.523.723.924.124.324.524.7
    Nose bredde (cm)27.627.8828.1728.4628.7429.0329.24
    Nose længde (cm)23.523.723.924.124.324.524.7
    Personvægt (kg)41 - 6341 - 6345 - 6845 - 6849 - 7354 - 7754 - 77
    Setback (mm)20202020202020
    Sidecut radius (m)6.56.76.97.17.37.57.7
    Snowboard-bredde RegularRegularRegularRegularRegularRegularRegular
    Stance (cm)43 - 5543 - 5545 - 5745 - 5747 - 5947 - 5949 - 61
    Tail bredde (cm)27.127.3827.6727.9628.2428.5328.74
    Tail længde (cm)1717.217.417.617.81818.2

    Produkt beskrivelse

    Playful freeride performance for every powder day

    The Women’s Dream Weaver 2.0 is designed for riders who want an easy-going freeride board with all-mountain versatility. Its directional shape with subtle taper delivers effortless float in powder and smooth handling on groomers, making it a reliable choice for everything from tree runs to resort cruising.

    Easy control with plenty of float
    A directional camber/rocker profile blends dependable edge hold with excellent float in soft snow. The friendly flex keeps the ride forgiving and accessible, while the 3D Flip Tips improve turn initiation and create a smooth, flowing feel. Combined with a Master Core construction, Biax Fibreglass and a fast Sintered 8000 base, the Dream Weaver 2.0 offers balanced performance across a wide range of terrain.

    Features
    • Freeride and all-mountain snowboard
    • Directional shape with low taper
    • Directional Camber / Rocker profile
    • Friendly & Playful flex (2/5)
    • Medium 3D Contour Base
    • 3D Flip Tips
    • Master Core construction
    • Sintered 8000 base

    Mere information

    Snowboards er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dit nye snowboard bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Jones Snowboards

    "Snowboarding is not my job, it's my life". Grundlæggeren af Jones Snowboard, Jeremy Jones, forklarer så meget med så få ord. Han ønsker at skabe det ultimative snowboardudstyr, som lever op til de højrest standarder og det er præcis hvad han har gjort. Virksomheder bryster sig af at give tilbage til den vilde natur og de steder, som de så afgjort påskønner gennem handlinger så som 1% For the Planet. Der er ikke noget, vi ikke elsker omkring Jeremy Jones og hans vision.