Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Faction Prodigy Grom 2027 Kids Ski
Faction Prodigy Grom 2027 Kids Ski

Faction Prodigy Grom 2027 Kids Ski

kr 2.365,-
inkl. Moms 
Farve: blue

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Perfekt til pisten og powder

Shape

Perfekt til at tage dine tricks med dig over alt på bjerget

Artikelnummer

  • 775290
  • Base

    • Sintret

    Sidewalls

    • Hybrid construction

    Kørestil

    • All Mountain

    Kørerniveau

    • Begynder
    • Øvede

    Stivhed

    • 5

    Flex

    • Medium

    Køn

    • Børn
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 103113123133143
    Længde (cm) (cm)103113123133143
    Midterbredde (cm)7.67.888.28.2
    Nose bredde (cm)10.81111.211.411.4
    Sidecut radius (m)6781010
    Tail bredde (cm)1010.210.410.610.6
    Vægt (g)13601410146015101510

    Produkt beskrivelse

    Freestyle-focused fun for the next generation

    The Prodigy Grom 2027 brings the proven Prodigy DNA to young skiers. Designed for kids who see the whole mountain as their playground, it combines easy handling with stability and control. From carving groomers to first park laps and side hits, this ski supports progression every step of the way.

    Durable construction for growing skills
    A poplar and ash wood core delivers plenty of energy and stability, while the Elliptical Sidecut ensures intuitive turn initiation. The Full-Strength Sidewall enhances edge hold, and the Anti-Chip Micro-Cap construction improves durability for season-after-season use. Built to handle progression and long days on snow.

    Features
    • Kids all-mountain freestyle twin-tip ski
    • Poplar and ash wood core
    • Elliptical Sidecut
    • Full-Strength Sidewall
    • Anti-Chip Micro-Cap construction
    • XL 2.2 mm edges
    • Forgiving flex for easy progression

    Mere information

    Ski er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dine nye ski bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Faction

    Faction startede ud som et sjovt projekt for en gruppe offpiste-glade i skibumser i Verbier en vinter. Gruppen ville lave ski, der var til at betale sig fra, kunne holde +100 dage, overleve uden service og som kunne pakkes væk over sommeren og stå lige så knivskarpe, når vinteren endnu engag gjorde sit indtog. Ved at gøre præcis det, har du haft megen succes de seneste 12 år. De er samlet omkring deres kærlighed til bjergene og de værktøjer, som tillader dem og også at flygte derhen.