Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski

Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Ski

kr 4.330,-
inkl. Moms 
Farve: red
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Perfekt til pisten og powder

Shape

Perfekt til at tage dine tricks med dig over alt på bjerget

Artikelnummer

  • 775291
  • Base

    • Sintret

    Sidewalls

    • Full sidewalls

    Kørestil

    • All Mountain
    • Freestyle

    Kørerniveau

    • Øvede
    • Øvet

    Stivhed

    • 7

    Flex

    • Stiv

    Køn

    • Kvinder
    • Mænd
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 158164171178184
    Længde (cm) (cm)158164171178184
    Midterbredde (cm)8.88.88.88.88.8
    Nose bredde (cm)1212121212
    Sidecut radius (m)1315161719
    Tail bredde (cm)11.211.211.211.211.2
    Vægt (g)15001580164017501800

    Produkt beskrivelse

    Summer inspiration for park and piste

    The Prodigy 1 Capsule combines the proven performance of the Prodigy 1 with a distinctive Elsa Grace graphic concept. Designed for freestyle-minded skiers, it delivers precise handling in the park and confident performance across groomers. The Elliptical Sidecut enables smooth turn initiation at any speed, while the Full-Strength Sidewalls provide reliable edge hold when conditions get firm.

    Built for progression and creativity
    A Poplar/Ash core delivers a lively blend of pop, stability and durability. The Carbon/Rubber Stomp Pad underfoot helps absorb impacts and vibrations, creating a smoother feel on landings and rough snow. Thanks to its Directional Twin shape, the Prodigy 1 Capsule is equally at home lapping the park, hunting side hits or exploring the rest of the mountain with a creative approach.

    Features
    • Elsa Grace Capsule artwork
    • Directional Twin shape
    • Elliptical Sidecut
    • Poplar/Ash core
    • Carbon/Rubber Stomp Pad
    • XL 2.5 mm edges
    • Full-Strength Sidewalls
    • Matte topsheet

    Mere information

    Ski er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dine nye ski bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Faction

    Faction startede ud som et sjovt projekt for en gruppe offpiste-glade i skibumser i Verbier en vinter. Gruppen ville lave ski, der var til at betale sig fra, kunne holde +100 dage, overleve uden service og som kunne pakkes væk over sommeren og stå lige så knivskarpe, når vinteren endnu engag gjorde sit indtog. Ved at gøre præcis det, har du haft megen succes de seneste 12 år. De er samlet omkring deres kærlighed til bjergene og de værktøjer, som tillader dem og også at flygte derhen.