Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Armada Kimbo 95 Ski
Armada Kimbo 95 Ski

Armada Kimbo 95 Ski

kr 5.799,-
inkl. Moms 
Farve: uni
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Legesyg, nem at svinge og tilgivende

Shape

Kantkontrol, stabilitet og power

Artikelnummer

  • 779586
  • Base

    • Sintret

    Sidewalls

    • Hybrid construction

    Core

    • POPLAR CORE

    Kørestil

    • Freestyle

    Kørerniveau

    • Øvet
    • Expert

    Stivhed

    • 5

    Flex

    • Medium

    Pro Rider

    • Kim Boberg

    Oprindelse

    • Austria

    Køn

    • Kvinder
    • Mænd
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 168175182
    Længde (cm) (cm)168175182
    Midterbredde (cm)9.59.59.5
    Nose bredde (cm)12.7512.813
    Sidecut radius (m)1414.515
    Tail bredde (cm)11.8511.9512.1
    Vægt (g)169017801840

    Produkt beskrivelse

    A freestyle ski shaped by Kim Boberg's creativity

    The Kimbo 95 reflects Kim Boberg's unique approach to skiing. With an exceptionally buttery flex, it is built for presses, butters and creative riding all over the mountain. Whether you're lapping the park, hunting side hits or linking playful turns, this ski encourages a fresh and imaginative style.

    Built to press, slash and carve
    The Freestyle Rocker profile delivers a forgiving and playful feel, while the Poplar Core provides a lively mix of pop and responsiveness. Durable Impact Edges stand up to heavy use, and the combination of a Full-Wrap Edge and aluminium tail insert adds support when carving, slashing and pressing through features. A unique freestyle tool for riders who like to think differently.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • AR75 Sidewall
    • Full-Wrap Edge
    • Aluminium Tail Insert
    • Kim Boberg signature-inspired design concept

    Mere information

    Ski er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dine nye ski bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det kendte citat fra Chris O'Connell, en af brandets skabere. En freeski virksomhed, skabt af atleter og udviklet ud fra ren passion for skiløb og som er enorm succesfuld blandt dens målgruppe. Med et stort all-star hold, fortsætter Armada med at dominere både freestyle og freeride scenen med skiudstyr af høj kvaltet.