Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Armada Arw 94 Ski
Armada Arw 94 Ski

Armada Arw 94 Ski

kr 4.499,-
inkl. Moms 
Farve: uni
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Perfekt til pisten og powder

Shape

Deal til freestyle og switch-kørsel

Artikelnummer

  • 779597
  • Base

    • Sintret

    Sidewalls

    • Full sidewalls

    Kørestil

    • Freestyle
    • All Mountain

    Kørerniveau

    • Øvet

    Stivhed

    • 7

    Flex

    • Stiv

    Køn

    • Kvinder
    • Mænd
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 157164171178
    Længde (cm) (cm)157164171178
    Midterbredde (cm)9.49.49.49.4
    Nose bredde (cm)11.912.112.212.3
    Sidecut radius (m)15.51616.517
    Tail bredde (cm)11.511.611.711.8
    Vægt (g)1510160017201800

    Produkt beskrivelse

    A versatile all-mountain twin for creative riding

    The ARW 94 is built for riders who want to explore every part of the mountain. With its versatile 94 mm waist, Freestyle Rocker profile and durable construction, it handles groomers, park laps and side hits with ease. A twin-tip ski for anyone looking to bring creativity to every run.

    Playful, durable and ready for anything
    The Poplar Core delivers a lively flex with plenty of pop and responsiveness. Durable Impact Edges are built to withstand demanding sessions, while Armada's W3DGEWALL construction reduces weight and increases durability. The result is a playful and dependable all-mountain ski that performs across a wide range of conditions.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Ash Binding Insert
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • W3DGEWALL construction
    • 94 mm waist width
    • Versatile all-mountain twin ski

    Mere information

    Ski er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dine nye ski bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det kendte citat fra Chris O'Connell, en af brandets skabere. En freeski virksomhed, skabt af atleter og udviklet ud fra ren passion for skiløb og som er enorm succesfuld blandt dens målgruppe. Med et stort all-star hold, fortsætter Armada med at dominere både freestyle og freeride scenen med skiudstyr af høj kvaltet.