Vælg land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Flere lande
Armada Arw 88 Ski
Armada Arw 88 Ski

Armada Arw 88 Ski

kr 4.299,-
inkl. Moms 
Farve: uni
Størrelse

 

 

 

 

Produkt detaljer

Bend

Legesyg, nem at svinge og tilgivende

Shape

Deal til freestyle og switch-kørsel

Artikelnummer

  • 779598
  • Base

    • Sintret

    Sidewalls

    • Full sidewalls

    Kørestil

    • Freestyle

    Kørerniveau

    • Øvet
    • Expert

    Stivhed

    • 8

    Flex

    • Stiv

    Køn

    • Kvinder
    • Mænd
    Tekniske specifikationer
    Størrelse 156161166171
    Længde (cm) (cm)156161166171
    Midterbredde (cm)8.88.88.88.8
    Nose bredde (cm)11.711.711.811.9
    Sidecut radius (m)14.51515.516
    Tail bredde (cm)1111.111.211.3
    Vægt (g)1440152015701600

    Produkt beskrivelse

    Built for park laps and creative all-mountain riding

    The ARW 88 is a responsive freestyle twin designed for riders who see the whole mountain as their playground. Its 88 mm waist delivers quick edge-to-edge performance and precise control, while the Freestyle Rocker profile provides the freedom needed for tricks, butters and playful lines. Whether you're riding park, piste or side hits, this ski is ready for it all.

    Poppy, durable and versatile
    A lively Poplar Core delivers plenty of pop and responsiveness for creative riding. Durable Impact Edges are built to withstand demanding sessions, while Armada's W3DGEWALL construction reduces weight and increases durability. The result is a balanced freestyle-focused ski with dependable all-mountain capability.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Ash Binding Insert
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • W3DGEWALL construction
    • 88 mm waist width
    • All-mountain freestyle twin ski

    Mere information

    Ski er som regel leveret klar til brug med en vokset base og slebede kanter. Men denne såkaldte fabriksklargøring er ikke særlig holdbar og dine nye ski bør vokses efter et par dage og vedligholdes på regelmæssig basis.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det kendte citat fra Chris O'Connell, en af brandets skabere. En freeski virksomhed, skabt af atleter og udviklet ud fra ren passion for skiløb og som er enorm succesfuld blandt dens målgruppe. Med et stort all-star hold, fortsætter Armada med at dominere både freestyle og freeride scenen med skiudstyr af høj kvaltet.