Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Völkl Revolt 86 Flat 2027 Skis
Völkl Revolt 86 Flat 2027 Skis

Völkl Revolt 86 Flat 2027 Skis

kr 5 220,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Perfekt för pist och puder

Shape

Perfekt för trick på hela berget

Artikelnr.

  • 779237
  • Bas

    • Sintrad

    Sidewalls

    • Hybridkonstruktion

    Åkstil

    • Freestyle

    Åkarnivå

    • Avancerad
    • Medelgod

    Hårdhet

    • 7

    Flex

    • Hård

    Genus

    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 148156164172180
    Längd (cm) (cm)148156164172180
    Midja Bredd (cm)8.68.68.68.68.6
    Nose Bredd (cm)1212121212
    Sidecut Radie (m)14.816.618.521.223.3
    Tail Bredd (cm)1111111111

    Mer information

    Skidor levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och dina nya skidor bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Völkl

    Völkl började sin produktion 1928 och är något utav en legend i skidvärlden. De är ett av de få företag som fortfarande producerar i sin egen fabrik, lokalt på plats i Tyskland. På Völkl möter högteknologisk innovation traditionellt hantverk och resulterar i otroligt snygga, pålitliga och funktionella produkter. I samarbete med sitt team av åkare driver Völkl ständigt skidåkning i en ny och spännande riktning.