Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard
Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard

Jones Snowboards Mind Expander 2.0 2027 Snowboard

kr 6 960,-
inkl. moms 
Färg: blue
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Förlåtande, lekfull och massor av flyt i puder

Shape

Bred nos och smal tail för otroligt flyt i puder

Artikelnr.

  • 775399
  • Bas

    • Sintrad

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Åkstil

    • Freeride
    • All Mountain

    Åkarnivå

    • Medelgod
    • Avancerad

    Hårdhet

    • 6

    Flex

    • Medium

    Ursprung

    • United Arab Emirates

    Genus

    • Herr

    Materialspecifikationer

    • BComp Carbon Flax Stringer. Master Core. Biax Fiberglass. Premiu
    Specifikationstabell
    Storlek 142146150154158162166
    Effektiv Kantlängd (cm)103.4106.8110.2113.6117120.2123.4
    Längd (cm) (cm)142146150154158162166
    Midja Bredd (cm)24.825.125.425.72626.426.8
    Nose Bredd (cm)28.8429.2829.7230.1630.631.1331.65
    Nose Längd (cm)33.834.134.434.73535.435.8
    Setback (mm)20202020202020
    Sidecut Radie (m)6.6/6.06.8/6.27.0/6.47.2/6.67.4/6.87.6/7.07.8/7.2
    Snowboard bredd RegularRegularRegularRegularRegularRegularRegular
    Stance (cm)42 - 5444 - 5646 - 5846 - 5848 - 6050 - 6252 - 64
    Tail Bredd (cm)27.8328.2728.7129.1629.630.1330.65
    Tail Längd (cm)18.819.119.419.72020.420.8
    Åkarvikt (kg)41 - 6349 - 7354 - 7759 - 8267 - 9177 - 10577 - 105

    Produktbeskrivning

    Creative freeride performance with an easy-going feel

    The Mind Expander 2.0 is built for riders who want to blend powder runs, side hits and creative all-mountain riding into every session. Its redesigned directional shape offers effortless float and intuitive handling, making it a great choice for exploring the mountain in your own way.

    Float, flow and all-terrain versatility
    A directional camber/rocker profile combines response and edge hold with excellent float in soft snow. The tapered shape, dual-radius sidecut and updated 3D base create smooth transitions and a surf-inspired ride feel. With a medium flex, Master Core construction and a Boomp Carbon Flax Stringer, the Mind Expander 2.0 balances stability, playfulness and control across a wide range of conditions.

    Features
    • Versatile all-mountain and freeride snowboard
    • New directional shape
    • Directional Camber / Rocker profile
    • Happy Medium flex (3/5)
    • Medium tapered shape
    • High 3D Contour Base
    • Boomp Carbon Flax Stringer
    • Sintered 8000 base

    Mer information

    Med reservation för ändringar enligt tillverkaren. Bilden är icke-bindande.

     

    Snowboards levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och din nya snowboard bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Jones Snowboards

    "Snowboard är inte mitt jobb, det är mitt liv". Jones Snowboard grundaren Jeremy Jones förklarar så mycket med så få ord. Han ville skapa den ultimata snowboardutrustningen som uppfyllde till och med de högsta standarderna, och han har gjort exakt det. Företaget är stolt över att ge tillbaka till de vilda platser som de så kärleksfullt värderar genom åtgärder som 1% For the Planet. Det finns ingenting som vi inte älskar med Jeremy Jones och hans vision.