Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Jones Snowboards Frontier 2.0 2027 Splitboard
Jones Snowboards Frontier 2.0 2027 Splitboard
Jones Snowboards Frontier 2.0 2027 Splitboard
Jones Snowboards Frontier 2.0 2027 Splitboard

Jones Snowboards Frontier 2.0 2027 Splitboard

kr 9 860,-
inkl. moms 
Färg: white
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Bästa flyt i puder

Shape

Bred nos och smal tail för otroligt flyt i puder

Artikelnr.

  • 775412
  • Åkstil

    • Topptur
    • Freeride

    Åkarnivå

    • Medelgod
    • Avancerad

    Hårdhet

    • 4

    Flex

    • Mjuk

    Ursprung

    • United Arab Emirates

    Genus

    • Herr

    Materialspecifikationer

    • Control Split Core. Biax Fiberglass. Premium Eco Topsheet. Sinte

    Bas

    • Sintrad

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts
    Specifikationstabell
    Storlek 156158W159161W162164W
    Effektiv Kantlängd (cm)119.1120.5121.5123.1123.9125.7
    Längd (cm) (cm)156158159161162164
    Midja Bredd (cm)25.226.525.526.725.826.9
    Nose Bredd (cm)29.7931.0930.1631.3730.5331.66
    Nose Längd (cm)24.7252525.225.325.4
    Setback (mm)202020202020
    Sidecut Radie (m)7.67.87.8888.2
    Snowboard bredd RegularWideRegularWideRegularWide
    Stance (cm)48.38 - 63.6250.38 - 65.6250.38 - 65.6250.38 - 65.6250.38 - 65.6250.38 - 65.62
    Tail Bredd (cm)29.2930.5929.6630.8730.0331.16
    Tail Längd (cm)18.218.518.518.718.818.9
    Åkarvikt (kg)54 - 7764 - 8664 - 8667 - 9173 - 9577 - 105

    Om Jones Snowboards

    "Snowboard är inte mitt jobb, det är mitt liv". Jones Snowboard grundaren Jeremy Jones förklarar så mycket med så få ord. Han ville skapa den ultimata snowboardutrustningen som uppfyllde till och med de högsta standarderna, och han har gjort exakt det. Företaget är stolt över att ge tillbaka till de vilda platser som de så kärleksfullt värderar genom åtgärder som 1% For the Planet. Det finns ingenting som vi inte älskar med Jeremy Jones och hans vision.