Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Jones Snowboards Flagship Junior 2027 Kids Snowboard
Jones Snowboards Flagship Junior 2027 Kids Snowboard

Jones Snowboards Flagship Junior 2027 Kids Snowboard

kr 4 525,-
inkl. moms 
Färg: black
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Bästa flyt i puder

Shape

Bred nos och smal tail för otroligt flyt i puder

Artikelnr.

  • 775405
  • Bas

    • Sintrad

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Åkstil

    • Freeride

    Åkarnivå

    • Avancerad
    • Expert

    Hårdhet

    • 8

    Flex

    • Hård

    Ursprung

    • United Arab Emirates

    Genus

    • Barn

    Materialspecifikationer

    • Master Core. Biax Fiberglass. Premium Topsheet. Sintered 8000 Ba
    Specifikationstabell
    Storlek 127132137142147
    Effektiv Kantlängd (cm)89.193.798.3102.9107.5
    Längd (cm) (cm)127132137142147
    Midja Bredd (cm)22.823.223.62424.4
    Nose Bredd (cm)26.2926.9427.5228.0928.59
    Nose Längd (cm)27.227.427.627.828
    Sidecut Radie (m)66.36.66.97.2
    Snowboard bredd RegularRegularRegularRegularRegular
    Stance (cm)36 - 4838 - 5040 - 5242 - 5444 - 56
    Tail Bredd (cm)25.4426.1226.6927.2627.76
    Tail Längd (cm)17.717.918.118.318.5
    Åkarvikt (kg)31 - 4234 - 5441 - 6345 - 7150 - 68

    Mer information

    Med reservation för ändringar enligt tillverkaren. Bilden är icke-bindande.

     

    Snowboards levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och din nya snowboard bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Jones Snowboards

    "Snowboard är inte mitt jobb, det är mitt liv". Jones Snowboard grundaren Jeremy Jones förklarar så mycket med så få ord. Han ville skapa den ultimata snowboardutrustningen som uppfyllde till och med de högsta standarderna, och han har gjort exakt det. Företaget är stolt över att ge tillbaka till de vilda platser som de så kärleksfullt värderar genom åtgärder som 1% For the Planet. Det finns ingenting som vi inte älskar med Jeremy Jones och hans vision.