Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor
Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor

Faction Prodigy 1 Capsule 2027 Skidor

kr 6 380,-
inkl. moms 
Färg: red
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Perfekt för pist och puder

Shape

Perfekt för trick på hela berget

Artikelnr.

  • 775291
  • Bas

    • Sintrad

    Sidewalls

    • Hela sidoväggar

    Åkstil

    • All Mountain
    • Freestyle

    Åkarnivå

    • Medelgod
    • Avancerad

    Hårdhet

    • 7

    Flex

    • Hård

    Genus

    • Dam
    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 158164171178184
    Längd (cm) (cm)158164171178184
    Midja Bredd (cm)8.88.88.88.88.8
    Nose Bredd (cm)1212121212
    Sidecut Radie (m)1315161719
    Tail Bredd (cm)11.211.211.211.211.2
    Vikt (g)15001580164017501800

    Produktbeskrivning

    Summer inspiration for park and piste

    The Prodigy 1 Capsule combines the proven performance of the Prodigy 1 with a distinctive Elsa Grace graphic concept. Designed for freestyle-minded skiers, it delivers precise handling in the park and confident performance across groomers. The Elliptical Sidecut enables smooth turn initiation at any speed, while the Full-Strength Sidewalls provide reliable edge hold when conditions get firm.

    Built for progression and creativity
    A Poplar/Ash core delivers a lively blend of pop, stability and durability. The Carbon/Rubber Stomp Pad underfoot helps absorb impacts and vibrations, creating a smoother feel on landings and rough snow. Thanks to its Directional Twin shape, the Prodigy 1 Capsule is equally at home lapping the park, hunting side hits or exploring the rest of the mountain with a creative approach.

    Features
    • Elsa Grace Capsule artwork
    • Directional Twin shape
    • Elliptical Sidecut
    • Poplar/Ash core
    • Carbon/Rubber Stomp Pad
    • XL 2.5 mm edges
    • Full-Strength Sidewalls
    • Matte topsheet

    Mer information

    Skidor levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och dina nya skidor bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Faction

    Faction började som ett roligt projekt för ett gäng åkglada säsongare i Verbier en vinter. Gruppen ville skapa skidor som var överkomliga, kunde hålla 100+ dagar, överleva utan service och som kunde stuvas undan på sommaren och lysa lika starkt när nästa vinter stod för dörren. Genom att göra just det har de sett stor framgång under de senaste 12 åren. De är förenade i sin kärlek till bergen och de verktyg som låter dem, oss och dig att fly dit.