Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder
Bataleon Party Wave 2027 Snowboard
Bataleon Party Wave 2027 Snowboard

Bataleon Party Wave 2027 Snowboard

kr 5 685,-
inkl. moms 
Färg: none
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Förlåtande, lekfull och massor av flyt i puder

Shape

Bred nos och smal tail för otroligt flyt i puder

Artikelnr.

  • 774747
  • Bas

    • Sintrad

    Funktioner

    • Downsize

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Åkstil

    • Freeride
    • All Mountain

    Åkarnivå

    • Medelgod
    • Avancerad

    Hårdhet

    • 4

    Flex

    • Mjuk

    Ursprung

    • U.A.E.

    Genus

    • Herr

    Materialspecifikationer

    • Composite Sandwich: Wood/Fiberglass
    Specifikationstabell
    Storlek 145148151154157
    Effektiv Kantlängd (cm)112.5115.2117.9120.6123.3
    Längd (cm) (cm)145148151154157
    Midja Bredd (cm)2626.52727.528
    Nose Bredd (cm)30.531.131.832.433.1
    Sidecut Radie (m)8.68.78.88.99
    Snowboard bredd WideWideWideWideWide
    Stance (cm)52 - 5653 - 5754 - 5855 - 5956 - 60
    Tail Bredd (cm)28.529.129.830.431
    Åkarvikt (kg)48 - 6851 - 7156 - 7661 - 8167 - 87

    Mer information

    Med reservation för ändringar enligt tillverkaren. Bilden är icke-bindande.

     

    Snowboards levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och din nya snowboard bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Bataleon

    När du tänker på snowboard tänker du vanligtvis på snö och berg. Ändå kommer Bataleon snowboards, några av de bästa brädorna på marknaden, från Amsterdam. Med sin patenterade 3 base teknologi har Bataleon frälst glada snowboardåkare från alla jordens hörn med sina brädor. Bättre, smidigare, snabbare och lättare åkning är vad som väntar dig med valfritt Bataleon-vapen.