Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder
Armada Kimbo 95 Skidor
Armada Kimbo 95 Skidor

Armada Kimbo 95 Skidor

kr 8 999,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Lekfull, lätt att svänga och förlåtande

Shape

Kantkontroll, stabilitet och kraft

Artikelnr.

  • 779586
  • Bas

    • Sintrad

    Sidewalls

    • Hybridkonstruktion

    Kärna

    • POPLAR CORE

    Åkstil

    • Freestyle

    Åkarnivå

    • Avancerad
    • Expert

    Hårdhet

    • 5

    Flex

    • Medium

    Pro Rider

    • Kim Boberg

    Ursprung

    • Austria

    Genus

    • Dam
    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 168175182
    Längd (cm) (cm)168175182
    Midja Bredd (cm)9.59.59.5
    Nose Bredd (cm)12.7512.813
    Sidecut Radie (m)1414.515
    Tail Bredd (cm)11.8511.9512.1
    Vikt (g)169017801840

    Produktbeskrivning

    A freestyle ski shaped by Kim Boberg's creativity

    The Kimbo 95 reflects Kim Boberg's unique approach to skiing. With an exceptionally buttery flex, it is built for presses, butters and creative riding all over the mountain. Whether you're lapping the park, hunting side hits or linking playful turns, this ski encourages a fresh and imaginative style.

    Built to press, slash and carve
    The Freestyle Rocker profile delivers a forgiving and playful feel, while the Poplar Core provides a lively mix of pop and responsiveness. Durable Impact Edges stand up to heavy use, and the combination of a Full-Wrap Edge and aluminium tail insert adds support when carving, slashing and pressing through features. A unique freestyle tool for riders who like to think differently.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • AR75 Sidewall
    • Full-Wrap Edge
    • Aluminium Tail Insert
    • Kim Boberg signature-inspired design concept

    Mer information

    Skidor levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och dina nya skidor bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det berömda citatet från Chris O'Connell, en av varumärkets grundare. Ett skidföretag skapat av atleter för atleter, utvecklat utifrån ren passion för skidåkning och som har förtjänat en stor framgång i sin viktigaste demografi. Med ett stort all-star-team fortsätter Armada att dominera både freestyle- och freeridescenen med högkvalitativ skidutrustning.