Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder
Armada Arw 94 Skidor
Armada Arw 94 Skidor

Armada Arw 94 Skidor

kr 6 999,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Perfekt för pist och puder

Shape

Perfekt för freestyle och switchåkning

Artikelnr.

  • 779597
  • Bas

    • Sintrad

    Sidewalls

    • Hela sidoväggar

    Åkstil

    • Freestyle
    • All Mountain

    Åkarnivå

    • Avancerad

    Hårdhet

    • 7

    Flex

    • Hård

    Genus

    • Dam
    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 157164171178
    Längd (cm) (cm)157164171178
    Midja Bredd (cm)9.49.49.49.4
    Nose Bredd (cm)11.912.112.212.3
    Sidecut Radie (m)15.51616.517
    Tail Bredd (cm)11.511.611.711.8
    Vikt (g)1510160017201800

    Produktbeskrivning

    A versatile all-mountain twin for creative riding

    The ARW 94 is built for riders who want to explore every part of the mountain. With its versatile 94 mm waist, Freestyle Rocker profile and durable construction, it handles groomers, park laps and side hits with ease. A twin-tip ski for anyone looking to bring creativity to every run.

    Playful, durable and ready for anything
    The Poplar Core delivers a lively flex with plenty of pop and responsiveness. Durable Impact Edges are built to withstand demanding sessions, while Armada's W3DGEWALL construction reduces weight and increases durability. The result is a playful and dependable all-mountain ski that performs across a wide range of conditions.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Ash Binding Insert
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • W3DGEWALL construction
    • 94 mm waist width
    • Versatile all-mountain twin ski

    Mer information

    Skidor levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och dina nya skidor bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det berömda citatet från Chris O'Connell, en av varumärkets grundare. Ett skidföretag skapat av atleter för atleter, utvecklat utifrån ren passion för skidåkning och som har förtjänat en stor framgång i sin viktigaste demografi. Med ett stort all-star-team fortsätter Armada att dominera både freestyle- och freeridescenen med högkvalitativ skidutrustning.