Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder
Armada Arw 88 Skidor
Armada Arw 88 Skidor

Armada Arw 88 Skidor

kr 6 499,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Lekfull, lätt att svänga och förlåtande

Shape

Perfekt för freestyle och switchåkning

Artikelnr.

  • 779598
  • Bas

    • Sintrad

    Sidewalls

    • Hela sidoväggar

    Åkstil

    • Freestyle

    Åkarnivå

    • Avancerad
    • Expert

    Hårdhet

    • 8

    Flex

    • Hård

    Genus

    • Dam
    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 156161166171
    Längd (cm) (cm)156161166171
    Midja Bredd (cm)8.88.88.88.8
    Nose Bredd (cm)11.711.711.811.9
    Sidecut Radie (m)14.51515.516
    Tail Bredd (cm)1111.111.211.3
    Vikt (g)1440152015701600

    Produktbeskrivning

    Built for park laps and creative all-mountain riding

    The ARW 88 is a responsive freestyle twin designed for riders who see the whole mountain as their playground. Its 88 mm waist delivers quick edge-to-edge performance and precise control, while the Freestyle Rocker profile provides the freedom needed for tricks, butters and playful lines. Whether you're riding park, piste or side hits, this ski is ready for it all.

    Poppy, durable and versatile
    A lively Poplar Core delivers plenty of pop and responsiveness for creative riding. Durable Impact Edges are built to withstand demanding sessions, while Armada's W3DGEWALL construction reduces weight and increases durability. The result is a balanced freestyle-focused ski with dependable all-mountain capability.

    Features
    • Freestyle Rocker profile
    • Poplar Core
    • Ash Binding Insert
    • Impact Edge construction
    • S7 Base
    • W3DGEWALL construction
    • 88 mm waist width
    • All-mountain freestyle twin ski

    Mer information

    Skidor levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och dina nya skidor bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Armada

    "Armada - what skiing will become" - det berömda citatet från Chris O'Connell, en av varumärkets grundare. Ett skidföretag skapat av atleter för atleter, utvecklat utifrån ren passion för skidåkning och som har förtjänat en stor framgång i sin viktigaste demografi. Med ett stort all-star-team fortsätter Armada att dominera både freestyle- och freeridescenen med högkvalitativ skidutrustning.