Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard
Arbor Rain 2027 Snowboard

Arbor Rain 2027 Snowboard

kr 8 005,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

Bästa kantkontroll och kraftfull carving

Shape

Mer flyt i puder och mångsidig all-mountain åkning

Artikelnr.

  • 771517
  • Bas

    • Sintrad

    Funktioner

    • Färg Rotation Bas

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Åkstil

    • Freestyle
    • All Mountain

    Åkarnivå

    • Avancerad
    • Expert

    Hårdhet

    • 8

    Flex

    • Hård

    Pro Rider

    • Pat Moore

    Genus

    • Herr

    Materialspecifikationer

    • Carbon2
    Specifikationstabell
    Storlek 149153155157158W159161
    Effektiv Kantlängd (cm)111.5115.1116.9118.7119.5120.5122.3
    Längd (cm) (cm)149153155157158159161
    Midja Bredd (cm)2525.225.325.426.4525.525.6
    Nose Bredd (cm)28.9629.3229.529.6830.7629.8530.03
    Nose Längd (cm)22.522.722.822.9232323.1
    Setback (mm)15151515151515
    Sidecut Radie (m)7.57.77.87.97.988.1
    Snowboard bredd RegularRegularRegularRegularWideRegularRegular
    Tail Bredd (cm)28.9329.2829.4629.6430.7229.8230
    Tail Längd (cm)20.520.720.820.9212021.1
    Åkarvikt (kg)74 - 8477 - 9054 - 9157 - 9356 - 10057 - 9359 - 105

    Mer information

    Med reservation för ändringar enligt tillverkaren. Bilden är icke-bindande.

     

    Snowboards levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och din nya snowboard bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Arbor

    Arbor är seriöst engagerade i att bygga åkbara och bärbara produkter tillverkade av bästa möjliga material. Med hänsyn till miljön på vägen har de grundat "Returning Roots". Ett program som hjälper att skydda och återställa skogar och ger tillbaka till planeten, människorna och platserna som gör det möjligt för oss alla att åka skateboard, snowboard och surfa. Material, utformning, konst och design samlas vackert i alla aspekter av Arbors handgjorda produkter.