Välj land

Deutschland
Österreich
Schweiz (Deutsch)
Suisse (Français)
Svizzera (Italiano)
France
Nederland
Italia (Italiano)
Italien (Deutsch)
España
Suomi
United Kingdom
Sverige
Slovenija
België (Nederlands)
Belgique (Français)
Danmark
Norge
Fler länder

Save 10% on snowboard & snowwear sets | Plus: extra 10% off sale items on orders above €100 with code: OCTOBER10

Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard
Arbor Astrowaste 2027 Snowboard

Arbor Astrowaste 2027 Snowboard

kr 8 120,-
inkl. moms 
Färg: uni
Storlek

 

 

 

 

Produktdetaljer

Bend

En blandning av stabilitet, rörlighet och flyt

Shape

Bred nos och smal tail för otroligt flyt i puder

Artikelnr.

  • 771510
  • Bas

    • Sintrad

    Funktioner

    • Downsize

    Kompatibilitet

    • Standard Inserts

    Åkstil

    • Freeride
    • All Mountain

    Åkarnivå

    • Avancerad

    Hårdhet

    • 7

    Flex

    • Hård

    Pro Rider

    • Bryan Iguchi

    Genus

    • Herr
    Specifikationstabell
    Storlek 150153156159
    Effektiv Kantlängd (cm)108.6111113.4116.2
    Längd (cm) (cm)150153156159
    Midja Bredd (cm)26.226.526.826.9
    Nose Bredd (cm)30.831.231.631.9
    Nose Längd (cm)28.72929.329.4
    Setback (mm)20202020
    Sidecut Radie (m)7.1/6.2/7.17.2/6.3/7.27.4/6.5/7.47.5/6.6/7.5
    Snowboard bredd WideWideWideWide
    Tail Bredd (cm)3030.430.831.1
    Tail Längd (cm)22.72323.323.4
    Åkarvikt (kg)54 - 9157 - 9359 - 10559 - 105

    Produktbeskrivning

    A new dimension of control, float and flow

    The Astrowaste brings Bryan Iguchi’s vision of snowboard design to life by blending playful ride characteristics with stability and precision. Its innovative Dual Parabolic profile merges camber and rocker elements, creating easy turn initiation, dependable edge hold and a uniquely balanced feel across a wide range of terrain.

    Ready for creative all-mountain exploration
    Designed with a directional shape, updated Grip Tech and 3D Fenders, the Astrowaste offers confident control, smooth handling and extra float when conditions get deep. It is built for advanced riders looking for a progressive all-mountain board that encourages exploration and rewards creative line choices.

    Features
    • Bryan Iguchi signature model
    • Directional shape
    • Dual Parabolic profile
    • Blend of Parabolic Camber and Parabolic Rocker
    • Updated Grip Tech technology
    • 3D Fenders for added float and smoother turns
    • Versatile all-mountain performance

    Mer information

    Med reservation för ändringar enligt tillverkaren. Bilden är icke-bindande.

     

    Snowboards levereras vanligtvis åkklara med ett vallat belag och slipade kanter. Denna så kallade fabriksvallning är dock inte särskilt hållbar och din nya snowboard bör vallas ordentligt efter några dagar och underhållas regelbundet.

    Om Arbor

    Arbor är seriöst engagerade i att bygga åkbara och bärbara produkter tillverkade av bästa möjliga material. Med hänsyn till miljön på vägen har de grundat "Returning Roots". Ett program som hjälper att skydda och återställa skogar och ger tillbaka till planeten, människorna och platserna som gör det möjligt för oss alla att åka skateboard, snowboard och surfa. Material, utformning, konst och design samlas vackert i alla aspekter av Arbors handgjorda produkter.